Nawiązanie współpracy z firmą HashiCorp — Uniteam stawia na nowe rozwiązania

Nawiązanie współpracy z firmą HashiCorp — Uniteam stawia na nowe rozwiązania

[…]

Rozpoczęliśmy współpracę z renomowanym dostawcą narzędzi do automatyzacji i zarządzania infrastrukturą, HashiCorp. Ta decyzja wynika z bliskiej współpracy z zespołem naszych architektów devopsowych, którzy od dłuższego czasu wykorzystują rozwiązania HashiCorp i dostrzegają ich ogromny potencjał.

O Hashicorp

HashiCorp zajmuje się dostarczaniem rozwiązań w obszarze automatyzacji i zarządzania infrastrukturą. Ich produkty i narzędzia są szeroko stosowane w dziedzinie DevOps i Cloud Operations, umożliwiając organizacjom elastyczne, skalowalne i bezpieczne zarządzanie infrastrukturą IT.

HashiCorp znane jest głównie z takich produktów jak Terraform, Vault, Consul i Nomad. Terraform umożliwia automatyczne zarządzanie tworzeniem środowisk, Vault służy do przechowywania obiektów związanych z cyberbezpieczeństwem, Consul automatyzuje połączenia między narzędziami, a Nomad umożliwia tworzenie przestrzeni dla maszyn wirtualnych i serwerów. Te innowacyjne narzędzia zyskują coraz większą popularność na rynku, a ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że użytkownicy mogą korzystać z nich w wersji bezpłatnej, a dopiero później zdecydować się na płatne wersje, gdy potrzebują wsparcia.

Sebastian Wenta

W jakich projektach wykorzystujemy narzędzia naszego Partnera?

Provisioning i zarządzanie infrastrukturą: HashiCorp oferuje narzędzia takie jak Terraform, które umożliwiają deklaratywne i automatyczne zarządzanie infrastrukturą w chmurze publicznej, prywatnej i hybrydowej. Terraform pozwala programistom i administratorom na tworzenie, wdrażanie i modyfikowanie infrastruktury jako kodu.

Secure Storage: HashiCorp Volt zapewnia bezpieczne przechowywanie obiektów związanych z cyberbezpieczeństwem. Jest to elastyczne narzędzie, które umożliwia organizacjom składowanie i zarządzanie poufnymi danymi, takimi jak hasła, klucze szyfrujące, certyfikaty i inne poufne informacje.
Service Networking: Narzędzie Consul od HashiCorp umożliwia automatyzację połączeń między różnymi usługami i aplikacjami w środowisku mikroserwisów. Consul zapewnia odkrywanie usług, dynamiczne zarządzanie konfiguracją, równoważenie obciążenia i monitorowanie, co ułatwia budowę skalowalnych i odpornych na awarie architektur aplikacji.
Application Deployment: HashiCorp Nomad umożliwia tworzenie elastycznych i skalowalnych środowisk dla uruchamiania aplikacji i usług. Jest to narzędzie do zarządzania infrastrukturą typu serverless, które umożliwia organizacjom efektywne uruchamianie, monitorowanie i skalowanie aplikacji w dowolnym środowisku, takim jak kontenery, maszyny wirtualne czy też fizyczne serwery.

Sebastian Wenta – DevOps Architect w Uniteam

Dlaczego dołączamy do partnerów HashiCorp?  

W Uniteam od dłuższego czasu stosujemy rozwiązania HashiCorp w naszych implementacjach devopsowych. Przykładem jest projekt dla jednej z największych firm kurierskich w Polsce, gdzie wykorzystaliśmy produkty Vault i Terraform w połączeniu z platformą GitLab. Dzięki tej konfiguracji udało nam się stworzyć automatycznie zarządzane środowisko, które umożliwia precyzyjną kontrolę dostępu do wdrażania zmian na różnych etapach projektu. Terraform pozwala na ograniczenie uprawnień tylko do wybranych środowisk, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo procesu wdrażania. Co ważne, obserwujemy wiele luk w innych rozwiązaniach z obszaru DevOps, które można skutecznie zapełnić przy użyciu rozwiązań oferowanych przez HashiCorp. Nasze doświadczenia potwierdzają skuteczność tych rozwiązań w praktyce.


Nowość na polskim rynku

HashiCorp to stosunkowo nowy gracz na polskim rynku, dlatego nie wszystkim są jeszcze znane korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie ich narzędzi. Jednak dzięki ich zaletom, w tym elastycznym modelem licencjonowania (opcja darmowego korzystania z narzędzi), zyskują one coraz większą popularność, a nasi najwięksi klienci coraz częściej pytają o możliwość ich wdrożenia w wersji płatnej. Aktualnie na terenie Polski HashiCorp nie posiada zbyt wielu aktywnych partnerów, dlatego Uniteam jest jednym z pierwszych, którzy mocno zaangażowali się w tę współpracę.

Co daje nam partnerstwo z HashiCorp?

Nawiązanie partnerstwa z HashiCorp przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim uzyskujemy dostęp do preferencyjnych cen na produkty HashiCorp, w tym licencje Enterprise. Ponadto zyskujemy wsparcie bezpośrednio od przedstawiciela HashiCorp, co pozwala nam szybko i sprawnie rozwiązywać ewentualne problemy. Partnerstwo zapewnia nam dostęp do wersji demo ich narzędzi. Otrzymujemy także pełen dostęp do bazy wiedzy HashiCorp, co znacznie ułatwia naszym specjalistom pracę i rozwijanie umiejętności.

Gdzie najlepiej sprawdzają się te rozwiązania HashiCorp? 

Optymalne zastosowanie narzędzi HashiCorp to obszar CI/CD i związane z tym automatyzacje. Dzięki nim można zautomatyzować cały proces dostarczania oprogramowania, przyspieszając wdrażanie i minimalizując ryzyko wystąpienia błędów.

Planujemy być certyfikowanymi partnerami HashiCorp w Polsce. W tej chwili mamy już dwie osoby w naszym zespole certyfikowane z produktów HashiCorp, jednak proces zdobywania kolejnych certyfikatów nie jest łatwy. Niemniej jednak nasza motywacja i doświadczenie są duże, co sprawia, że jesteśmy pewni osiągnięcia tego celu.

Partnerstwo z HashiCorp to dla naszej firmy kolejny krok w kierunku nowych rozwiązań i innowacyjnych technologii. Jesteśmy przekonani, że ta współpraca przyniesie wiele korzyści zarówno nam, jak i naszym klientom, którzy dzięki temu będą mogli skorzystać z najlepszych narzędzi dostępnych na rynku. Uniteam wierzy w moc współpracy i dążenie do ciągłego rozwoju, dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania i możliwości, jakie niesie ze sobą partnerstwo z HashiCorp.

2024-06-12

Optymalizacja onboardingu i offboardingu pracownika: najlepsze praktyki zarządzania dostępami w firmie

W każdej firmie funkcjonuje tzw. cykl życia pracownika. Składa się on z kilku kluczowych etapów, ale w kontekście zwinności działania firmy oraz bezpieczeństwa danych szczególnie istotne są dwa: onboarding, czyli rozpoczęcie pracy w organizacji, oraz offboarding, związany z zakończeniem współpracy.
2024-05-10

Wytworzenie w Jira procesu akceptacji raportów czasu pracy

Projekt został zrealizowany w odpowiedzi na potrzeby klienta z branży telekomunikacyjnej. Firma T-Mobile posiadała rozbudowaną i zróżnicowaną strukturę IT. Klient korzystał z różnych form zatrudnienia pracowników od umów o pracę, przez umowy B2B, po współpracę z firmami outsourcingowymi. Struktura organizacyjna klienta opierała się na zespołach dziedzinowych, tzw. tribe'ach, takich jak analitycy czy developerzy. Członkowie zespołów dziedzinowych angażowani byli nie tylko w wewnętrzne, ale i w zewnętrzne projekty, często kilka w jednym czasie. W ten sposób tworzono oddzielne zespoły projektowe z dodatkową hierarchią zlecania i odbierania prac. 
2024-05-10

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” – Wdrożenie usprawnień w zarządzaniu projektami i inicjatywami 

Głównym wyzwaniem dla TUW „TUW” była konieczność zbudowania wsparcia narzędziowego, które zapewniłoby pełną audytowalność działań w procesie wyboru tematów do realizacji i zarządzania nimi.