W jaki sposób IdM PASK wspiera zgodność z NIS 2?

W jaki sposób IdM PASK wspiera zgodność z NIS 2?

Dyrektywa NIS 2 to regulacja unijna, której celem jest zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa w organizacjach z szerokiego zakresu branż. Została uchwalona w 2022 r, i weszła w życie w styczniu 2023 roku.

Przepisy dyrektywy NIS 2 powinny być zastosowane we wszystkich państwach członkowskich UE od 18 października 2024 roku. Do tego dnia firmy mają czas na dostosowanie swoich działań i procesów do wymogów. Za ich niedopełnienie, w ramach nowej dyrektywy, przewidziano kary finansowe. Narzędziem, które pomoże uniknąć potencjalnych sankcji i wesprze w podniesieniu poziomu cyberbezpieczeństwa, a co więcej umożliwi wdrożenie w organizacji procesu zarządzania tożsamością oraz dostępami, jest system PASK.

W jaki sposób PASK wspiera wypełnianie wymagań NIS 2?

Jednym ze sposobów, w jaki hakerzy mogą włamać się do systemów organizacji, jest wykorzystanie uprawnień nadanych pracownikom i współpracownikom. Jeśli firmy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa zarządzania uprawnieniami w procesie Joiner-Mover-Leaver, i do jego obsługi nie wykorzystują systemu do zarządzania tożsamością, są bardziej narażone na cyberataki. Rozwiązaniem tego problemu jest PASK, który wspiera w spełnieniu poszczególnych założeń NIS 2, unikaniu kar, a co najważniejsze – podnosi poziom bezpieczeństwa.

  1. Zapobieganie, wykrywanie i reagowanie na incydenty

PASK porządkuje i automatyzuje procesy zarządzania dostępem, a więc pozwala uniknąć błędów związanych z działaniami manualnymi. Centralizacja tych procesów ułatwia wdrażanie dobrych praktyk, takich jak zasada minimalnych uprawnień niezbędnych do wykonywania obowiązków. W przypadku incydentu informacje dotyczące terminów nadania i odebrania danego dostępu dla konkretnej tożsamości zawarte w systemie PASK ułatwią wykrycie oraz analizę ataku. W rezultacie pozwoli to na efektywniejszą reakcję, minimalizację strat i ryzyka wystąpienia podobnych zdarzeń w przyszłości.  

  • Cyberhigiena

W wyniku centralizacji i standaryzacji działań związanych z zarządzaniem dostępem w PASK, system staje się repozytorium wiedzy o uprawnieniach i procesach ich nadawania. Jego wdrożenie wzmacnia także świadomość zespołu, który przyzwyczaja się do ustalonych procedur w organizacji.

  • Bezpieczeństwo sieci i systemów informatycznych

PASK umożliwia firmom katalogowanie zasobów, a dodatkowo pozwala na korzystanie z nich tylko ściśle określonym osobom w konkretnym zakresie. Automatyzacja procesów zarządzania tożsamością i dostępem zwiększa bezpieczeństwo systemów. PASK dba o to, aby dostępy były nadawane i odbierane we wskazanym terminie. Umożliwia także sprawne przeprowadzanie audytów dostępów do systemów. Co więcej, pozwala na realizację rekoncyliacji uprawnień do zasobów, czyli porównania ich stanu w PASK i systemach zewnętrznych, w których są nadawane.

  • Bezpieczeństwo zasobów ludzkich, zarządzanie tożsamością oraz jej dostępami i aktywami

Ścisła kontrola nad procesem nadawania dostępów do zasobów, w których przechowywane są dane pracowników czy klientów pozwala zadbać o ich bezpieczeństwo. Co ważne, każdy dostęp w PASK jest nadawany na określony czas, a po jego upływie wymaga recertyfikacji – przedłużenia, ograniczenia lub zamknięcia.

Cyberbezpieczeństwo to podstawa sprawnego działania każdej organizacji. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę i zapoznać się z zapisami NIS 2 zawartymi tutaj.

Zachęcamy również do obejrzenia nagrania z webinaru na temat tej dyrektywy na naszym PASK-owym kanale YouTube.

System PASK może wesprzeć w obszarze związanym z zarządzaniem dostępami do danych i zasobów instytucji. Jeśli planujesz go wdrożyć lub chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami.

2024-09-18

W jaki sposób IdM PASK wspiera zgodność z NIS 2?

Dyrektywa NIS 2 to regulacja unijna, której celem jest zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa w organizacjach z szerokiego zakresu branż. Została uchwalona w 2022 r, i weszła w życie w styczniu 2023 roku.
2024-08-22

Migracja z Jira Server do Data Center lub do Atlassian Cloud

Atlassian – producent rozwiązań wspierających pracę zespołów IT – zdecydował, że od 15 lutego 2024 roku nie będzie już świadczył wsparcia dla narzędzi w wersji Server. W wyniku tej informacji wiele organizacji musi zdecydować, czy przeprowadzić migrację z hostingu Jira Server do Data Center czy do Cloud. Przed wyborem jednej z dostępnych opcji warto przyjrzeć się każdej z nich, a następnie dobrze przygotować się do procesu migracji, by przebiegł on sprawnie. Jak to zrobić?
2024-07-16

Czy IT lubi się ze sportem?

Przez lata utarło się przekonanie, że specjalista IT swój wolny czas najchętniej spędza, grając w szachy albo e-sporty, czyli np. gry sportowe czy zręcznościowe strzelanki na konsoli. Ten stereotyp jest bardzo odległy od współczesnych realiów, w jakich żyją przedstawiciele branży IT. Świadomi negatywnego wpływu pracy przed komputerem dbają o zdrowie i prowadzą aktywny tryb życia. Potwierdzają to badania, a także nasze obserwacje osób z zespołu Uniteam.