W jaki sposób IdM PASK wspiera zgodność z NIS 2?

W jaki sposób IdM PASK wspiera zgodność z NIS 2?

Dyrektywa NIS 2 to regulacja unijna, której celem jest zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa w organizacjach z szerokiego zakresu branż. Została uchwalona w 2022 r, i weszła w życie w styczniu 2023 roku.

Przepisy dyrektywy NIS 2 powinny być zastosowane we wszystkich państwach członkowskich UE od 18 października 2024 roku. Do tego dnia firmy mają czas na dostosowanie swoich działań i procesów do wymogów. Za ich niedopełnienie, w ramach nowej dyrektywy, przewidziano kary finansowe. Narzędziem, które pomoże uniknąć potencjalnych sankcji i wesprze w podniesieniu poziomu cyberbezpieczeństwa, a co więcej umożliwi wdrożenie w organizacji procesu zarządzania tożsamością oraz dostępami, jest system PASK.

W jaki sposób PASK wspiera wypełnianie wymagań NIS 2?

Jednym ze sposobów, w jaki hakerzy mogą włamać się do systemów organizacji, jest wykorzystanie uprawnień nadanych pracownikom i współpracownikom. Jeśli firmy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa zarządzania uprawnieniami w procesie Joiner-Mover-Leaver, i do jego obsługi nie wykorzystują systemu do zarządzania tożsamością, są bardziej narażone na cyberataki. Rozwiązaniem tego problemu jest PASK, który wspiera w spełnieniu poszczególnych założeń NIS 2, unikaniu kar, a co najważniejsze – podnosi poziom bezpieczeństwa.

  1. Zapobieganie, wykrywanie i reagowanie na incydenty

PASK porządkuje i automatyzuje procesy zarządzania dostępem, a więc pozwala uniknąć błędów związanych z działaniami manualnymi. Centralizacja tych procesów ułatwia wdrażanie dobrych praktyk, takich jak zasada minimalnych uprawnień niezbędnych do wykonywania obowiązków. W przypadku incydentu informacje dotyczące terminów nadania i odebrania danego dostępu dla konkretnej tożsamości zawarte w systemie PASK ułatwią wykrycie oraz analizę ataku. W rezultacie pozwoli to na efektywniejszą reakcję, minimalizację strat i ryzyka wystąpienia podobnych zdarzeń w przyszłości.  

  • Cyberhigiena

W wyniku centralizacji i standaryzacji działań związanych z zarządzaniem dostępem w PASK, system staje się repozytorium wiedzy o uprawnieniach i procesach ich nadawania. Jego wdrożenie wzmacnia także świadomość zespołu, który przyzwyczaja się do ustalonych procedur w organizacji.

  • Bezpieczeństwo sieci i systemów informatycznych

PASK umożliwia firmom katalogowanie zasobów, a dodatkowo pozwala na korzystanie z nich tylko ściśle określonym osobom w konkretnym zakresie. Automatyzacja procesów zarządzania tożsamością i dostępem zwiększa bezpieczeństwo systemów. PASK dba o to, aby dostępy były nadawane i odbierane we wskazanym terminie. Umożliwia także sprawne przeprowadzanie audytów dostępów do systemów. Co więcej, pozwala na realizację rekoncyliacji uprawnień do zasobów, czyli porównania ich stanu w PASK i systemach zewnętrznych, w których są nadawane.

  • Bezpieczeństwo zasobów ludzkich, zarządzanie tożsamością oraz jej dostępami i aktywami

Ścisła kontrola nad procesem nadawania dostępów do zasobów, w których przechowywane są dane pracowników czy klientów pozwala zadbać o ich bezpieczeństwo. Co ważne, każdy dostęp w PASK jest nadawany na określony czas, a po jego upływie wymaga recertyfikacji – przedłużenia, ograniczenia lub zamknięcia.

Cyberbezpieczeństwo to podstawa sprawnego działania każdej organizacji. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę i zapoznać się z zapisami NIS 2 zawartymi tutaj.

Zachęcamy również do obejrzenia nagrania z webinaru na temat tej dyrektywy na naszym PASK-owym kanale YouTube.

System PASK może wesprzeć w obszarze związanym z zarządzaniem dostępami do danych i zasobów instytucji. Jeśli planujesz go wdrożyć lub chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami.

2024-12-10

Jak system IdM PASK pomaga spełnić wymagania Rozporządzenia DORA?  

DORA (Digital Operational Resilience Act), czyli Rozporządzenie o Operacyjnej Odporności Cyfrowej to unijny akt prawny oparty na 5 filarach. Dotyczy on cyberbezpieczeństwa sektora finansowego oraz dostawców ICT (technologii informatycznych) działających na terenie UE. Regulacje te wchodzą w życie z dniem 17 stycznia 2025 r.
2024-11-14

Rodzaje licencji Jira w Atlassian Cloud 

15 lutego 2024 roku Atlassian, producent rozwiązań wspierających prace zespołów IT, zakończył świadczenie usług dla rozwiązań w wersji Jira Server, co stawia jej użytkowników przed ważną decyzją. Pozostając na serwerze, tracą dostęp do wsparcia ze strony Atlassian, nowych aktualizacji i muszą samodzielnie utrzymywać swoje narzędzia. Alternatywnie, mogą przeprowadzić migrację do wersji Cloud lub Data Center. W tym artykule szczegółowo opisujemy rodzaje i różnice w licencjach Jira Cloud.
2024-10-18

Rodzaje licencji Jira w Atlassian Data Center 

Firma Atlassian, dostarczająca narzędzia wspierające pracę zespołów IT, 15 lutego 2024 roku zakończyła świadczenie usług wsparcia dla Jira Server. Użytkownicy tego hostingu muszą teraz podjąć istotną decyzję. Jeśli pozostaną przy wersji serwerowej, utracą wsparcie techniczne od Atlassian i dostęp do nowych aktualizacji. Będą musieli samodzielnie zarządzać swoimi narzędziami. Alternatywą jest migracja do wersji Data Center lub Cloud. W tym artykule omawiamy rodzaje licencji Jira Data Center.