Na dobrej drodze do automatycznych aktualizacji

Na dobrej drodze do automatycznych aktualizacji

[…]

Wśród kluczowych usprawnień, które realizują założenia podejścia DevOps, na szczególną uwagę zasługuje automatyzacja dostarczania i instalowania najnowszych wersji oprogramowania (ang. deployment). Aktualnie na rynku dostępne są nowoczesne narzędzia, które umożliwiają zautomatyzowanie takiego procesu.

Na przestrzeni ostatnich lat rozwiązania DevOps stały się bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i zyskują coraz szersze grono zwolenników w Europie. Wdrożenia tego typu są obecnie wyznacznikiem dojrzałości działów IT w organizacjach w USA, a niebawem staną się takim wskaźnikiem również w Polsce.

Wdrożenie IBM UrbanCode to krok w kierunku szybszego aktualizowania systemów

W ostatnim kwartale 2017 roku, w jednym z największych banków działających w Polsce, dobiega końca wdrożenie narzędzia IBM UrbanCode, które umożliwia dostarczanie
oraz instalowanie aktualizacji systemów w sposób automatyczny, z dowolną częstotliwością.

Wdrożenie to jest częścią trwającego obecnie projektu z obszaru rozwiązań DevOps – największego z dotychczas realizowanych w Polsce, z perspektywy liczby zautomatyzowanych procesów deploymentu aplikacji. Ponadto, w zakres automatyzacji wchodzi również hardening systemu operacyjnego, instalacja i konfiguracja warstwy middleware, w tym serwerów aplikacyjnych, szyny integracyjnej oraz baz danych. Krótko mówiąc, realizacja pokrywa potrzeby banku na wielu płaszczyznach codziennej pracy działu IT. Wykonawca projektu – Uniteam – może się pochwalić kilkoma podobnymi wdrożeniami, m. in. w firmach z branży mediów oraz telco.

„To rozwiązanie dla szybko rozwijających się firm, które piszą zarówno swoje własne programy, jak i zlecają te zadania innym podmiotom.”

Rozwiązanie IBM UrbanCode składa się z dwóch narzędzi – UrbanCode Deploy oraz UrbanCode Release. Wspomagają one wdrażanie najnowszych aktualizacji zarówno na żądanie, jak i według harmonogramu. UrbanCode Deploy umożliwia w pełni zautomatyzowaną realizację wdrożeń nowych wersji. Z kolei UrbanCode Release koordynuje i monitoruje wszystkie etapy procesu instalacji aktualizacji złożonych aplikacji.

– Ogromną zaletą jest przede wszystkim możliwość dopasowania IBM UrbanCode do innych narzędzi, którymi klient już dysponuje. – podkreśla Sebastian Myszak, Uniteam Leader. – IBM UrbanCode to rozwiązanie dla szybko rozwijających się firm, które zarówno piszą swoje własne programy, jak i zlecają te zadania innym podmiotom – dodaje.

Jedną z korzyści automatyzacji dostarczania i instalowania najnowszych wersji oprogramowania jest zminimalizowanie liczby ludzkich pomyłek w tym procesie. IBM UrbanCode pomaga odciążyć specjalistów od częstych i powtarzalnych czynności wdrożeniowych wykonywanych ręcznie, samodzielnie identyfikując obszary, które wymagają zmiany. Wykorzystanie funkcji wycofania (ang. rollback) w przypadku nieudanego wdrożenia umożliwia automatyczne przywrócenie poprzedniej wersji systemu. Dzięki temu ewentualne błędy w instalacji aktualizacji nie skutkują przerwami w pracy systemu.

IBM UrbanCode to rozwiązanie, które docelowo ułatwia prowadzenie biznesu, niwelując problemy u podstaw już na etapie tworzenia i wdrażania aplikacji. W rezultacie otrzymujemy wyższą jakość i większą stabilność oprogramowania. Częstsze aktualizacje gwarantują ciągłość i nieprzerywalność dostarczania usług oferowanych klientom końcowym, umożliwiając budowanie przewagi konkurencyjnej.

2024-08-22

Migracja z Jira Server do Data Center lub do Atlassian Cloud.

Atlassian – producent rozwiązań wspierających pracę zespołów IT – zdecydował, że od 15 lutego 2024 roku nie będzie już świadczył wsparcia dla narzędzi w wersji Server. W wyniku tej informacji wiele organizacji musi zdecydować, czy przeprowadzić migrację z hostingu Jira Server do Data Center czy do Cloud. Przed wyborem jednej z dostępnych opcji warto przyjrzeć się każdej z nich, a następnie dobrze przygotować się do procesu migracji, by przebiegł on sprawnie. Jak to zrobić?
2024-07-16

Czy IT lubi się ze sportem?

Przez lata utarło się przekonanie, że specjalista IT swój wolny czas najchętniej spędza, grając w szachy albo e-sporty, czyli np. gry sportowe czy zręcznościowe strzelanki na konsoli. Ten stereotyp jest bardzo odległy od współczesnych realiów, w jakich żyją przedstawiciele branży IT. Świadomi negatywnego wpływu pracy przed komputerem dbają o zdrowie i prowadzą aktywny tryb życia. Potwierdzają to badania, a także nasze obserwacje osób z zespołu Uniteam.
2024-06-12

Optymalizacja onboardingu i offboardingu pracownika: najlepsze praktyki zarządzania dostępami w firmie

W każdej firmie funkcjonuje tzw. cykl życia pracownika. Składa się on z kilku kluczowych etapów, ale w kontekście zwinności działania firmy oraz bezpieczeństwa danych szczególnie istotne są dwa: onboarding, czyli rozpoczęcie pracy w organizacji, oraz offboarding, związany z zakończeniem współpracy.