Dofinansowanie NFZ na wsparcie cyberbezpieczeństwa w placówkach medycznych

Dofinansowanie NFZ na wsparcie cyberbezpieczeństwa w placówkach medycznych

[…]

NFZ uruchomił dodatkowe wsparcie finansowe dla szpitali przeznaczone na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów informatycznych. Możliwa kwota dofinansowania to nawet 900 tys. zł.

W ostatnim czasie przypadki naruszenia cyberbezpieczeństwa placówek medycznych występują coraz częściej, stając się poważnym zagrożeniem dla infrastruktury informatycznej i przechowywanych w niej danych. W grupie najwyższego ryzyka są w szczególności szpitale, w których atak hakerski może spowodować poważne zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu.

Ze względu na te okoliczności, NFZ zdecydował o uruchomieniu dodatkowej puli wsparcia finansowego dla placówek medycznych, z przeznaczeniem na podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa systemów informatycznych. Chętne jednostki mają szansę pozyskać nawet 900 tys. zł dofinansowania, a środki na ten cel pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

W ramach dofinansowania szpitale mogę zakupić i wdrożyć systemy teleinformatyczne oraz sfinansować związane z nimi usługi dotyczące podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa, ale nie uwzględnia to samej informatyzacji placówek.

O to dodatkowe wsparcie finansowe ubiegać się mogą szpitale realizujące świadczenia w ramach leczenia szpitalnego, rehabilitacji leczniczej, lecznictwa uzdrowiskowego oraz opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Wartość dofinansowania jest uzależniona od wysokości kontraktu danej placówki z NFZ.

Warto zwrócić uwagę, że chodzi nie tylko o zabezpieczenie danych osobowych pacjentów, ale m.in. również o kontrolę dostępu do wykorzystywanych w szpitalu systemów informatycznych. Brak zabezpieczeń w zakresie kontroli dostępu administracyjnego i zarządzania uprawnieniami do systemów może prowadzić do wycieku danych i innych incydentów.

Dostępne na rynku systemy kontroli dostępu administracyjnego i zarządzania uprawnieniami na rynku w większości są drogie, skomplikowane i nierzadko wymagają czasochłonnego wdrożenia. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku systemu PASK – to lekka aplikacja umożliwiająca kompleksową kontrolę dostępu do zasobów informatycznych i zarządzanie uprawnieniami, która nie wymaga skomplikowanego wdrożenia i ma optymalny zestaw funkcjonalności, bez zbędnych dodatków. PASK wyróżnia się prostym, procesem instalacji i konfiguracji oraz intuicyjnym interfejsem.

Model licencjonowania został przygotowany w taki sposób, aby był zrozumiały, a koszt łatwy do obliczenia. Nie musisz być specjalistą od tego typu systemów — będziesz mógł pracować z naszą aplikacją zaraz po wdrożeniu.

PASK daje jasny obraz tego, kto, kiedy i do czego ma dostęp. Dba o bezpieczeństwo danych przechowywanych w systemach i innych zasobach informatycznych. Naszym celem było uproszczenie procesów kontroli dostępu administracyjnego i zarządzania uprawnieniami oraz stworzenie produktu dostępnego nie tylko dla największych organizacji.

2024-11-14

Rodzaje licencji Jira w Atlassian Cloud 

15 lutego 2024 roku Atlassian, producent rozwiązań wspierających prace zespołów IT, zakończył świadczenie usług dla rozwiązań w wersji Jira Server, co stawia jej użytkowników przed ważną decyzją. Pozostając na serwerze, tracą dostęp do wsparcia ze strony Atlassian, nowych aktualizacji i muszą samodzielnie utrzymywać swoje narzędzia. Alternatywnie, mogą przeprowadzić migrację do wersji Cloud lub Data Center. W tym artykule szczegółowo opisujemy rodzaje i różnice w licencjach Jira Cloud.
2024-10-18

Rodzaje licencji Jira w Atlassian Data Center 

Firma Atlassian, dostarczająca narzędzia wspierające pracę zespołów IT, 15 lutego 2024 roku zakończyła świadczenie usług wsparcia dla Jira Server. Użytkownicy tego hostingu muszą teraz podjąć istotną decyzję. Jeśli pozostaną przy wersji serwerowej, utracą wsparcie techniczne od Atlassian i dostęp do nowych aktualizacji. Będą musieli samodzielnie zarządzać swoimi narzędziami. Alternatywą jest migracja do wersji Data Center lub Cloud. W tym artykule omawiamy rodzaje licencji Jira Data Center.
2024-09-18

W jaki sposób IdM PASK wspiera zgodność z NIS 2?

Dyrektywa NIS 2 to regulacja unijna, której celem jest zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa w organizacjach z szerokiego zakresu branż. Została uchwalona w 2022 r, i weszła w życie w styczniu 2023 roku.