Na dobrej drodze do automatycznych aktualizacji

Na dobrej drodze do automatycznych aktualizacji

[…]

Wśród kluczowych usprawnień, które realizują założenia podejścia DevOps, na szczególną uwagę zasługuje automatyzacja dostarczania i instalowania najnowszych wersji oprogramowania (ang. deployment). Aktualnie na rynku dostępne są nowoczesne narzędzia, które umożliwiają zautomatyzowanie takiego procesu.

Na przestrzeni ostatnich lat rozwiązania DevOps stały się bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i zyskują coraz szersze grono zwolenników w Europie. Wdrożenia tego typu są obecnie wyznacznikiem dojrzałości działów IT w organizacjach w USA, a niebawem staną się takim wskaźnikiem również w Polsce.

Wdrożenie IBM UrbanCode to krok w kierunku szybszego aktualizowania systemów

W ostatnim kwartale 2017 roku, w jednym z największych banków działających w Polsce, dobiega końca wdrożenie narzędzia IBM UrbanCode, które umożliwia dostarczanie
oraz instalowanie aktualizacji systemów w sposób automatyczny, z dowolną częstotliwością.

Wdrożenie to jest częścią trwającego obecnie projektu z obszaru rozwiązań DevOps – największego z dotychczas realizowanych w Polsce, z perspektywy liczby zautomatyzowanych procesów deploymentu aplikacji. Ponadto, w zakres automatyzacji wchodzi również hardening systemu operacyjnego, instalacja i konfiguracja warstwy middleware, w tym serwerów aplikacyjnych, szyny integracyjnej oraz baz danych. Krótko mówiąc, realizacja pokrywa potrzeby banku na wielu płaszczyznach codziennej pracy działu IT. Wykonawca projektu – Uniteam – może się pochwalić kilkoma podobnymi wdrożeniami, m. in. w firmach z branży mediów oraz telco.

„To rozwiązanie dla szybko rozwijających się firm, które piszą zarówno swoje własne programy, jak i zlecają te zadania innym podmiotom.”

Rozwiązanie IBM UrbanCode składa się z dwóch narzędzi – UrbanCode Deploy oraz UrbanCode Release. Wspomagają one wdrażanie najnowszych aktualizacji zarówno na żądanie, jak i według harmonogramu. UrbanCode Deploy umożliwia w pełni zautomatyzowaną realizację wdrożeń nowych wersji. Z kolei UrbanCode Release koordynuje i monitoruje wszystkie etapy procesu instalacji aktualizacji złożonych aplikacji.

– Ogromną zaletą jest przede wszystkim możliwość dopasowania IBM UrbanCode do innych narzędzi, którymi klient już dysponuje. – podkreśla Sebastian Myszak, Uniteam Leader. – IBM UrbanCode to rozwiązanie dla szybko rozwijających się firm, które zarówno piszą swoje własne programy, jak i zlecają te zadania innym podmiotom – dodaje.

Jedną z korzyści automatyzacji dostarczania i instalowania najnowszych wersji oprogramowania jest zminimalizowanie liczby ludzkich pomyłek w tym procesie. IBM UrbanCode pomaga odciążyć specjalistów od częstych i powtarzalnych czynności wdrożeniowych wykonywanych ręcznie, samodzielnie identyfikując obszary, które wymagają zmiany. Wykorzystanie funkcji wycofania (ang. rollback) w przypadku nieudanego wdrożenia umożliwia automatyczne przywrócenie poprzedniej wersji systemu. Dzięki temu ewentualne błędy w instalacji aktualizacji nie skutkują przerwami w pracy systemu.

IBM UrbanCode to rozwiązanie, które docelowo ułatwia prowadzenie biznesu, niwelując problemy u podstaw już na etapie tworzenia i wdrażania aplikacji. W rezultacie otrzymujemy wyższą jakość i większą stabilność oprogramowania. Częstsze aktualizacje gwarantują ciągłość i nieprzerywalność dostarczania usług oferowanych klientom końcowym, umożliwiając budowanie przewagi konkurencyjnej.

2024-12-10

Jak system IdM PASK pomaga spełnić wymagania Rozporządzenia DORA?  

DORA (Digital Operational Resilience Act), czyli Rozporządzenie o Operacyjnej Odporności Cyfrowej to unijny akt prawny oparty na 5 filarach. Dotyczy on cyberbezpieczeństwa sektora finansowego oraz dostawców ICT (technologii informatycznych) działających na terenie UE. Regulacje te wchodzą w życie z dniem 17 stycznia 2025 r.
2024-11-14

Rodzaje licencji Jira w Atlassian Cloud 

15 lutego 2024 roku Atlassian, producent rozwiązań wspierających prace zespołów IT, zakończył świadczenie usług dla rozwiązań w wersji Jira Server, co stawia jej użytkowników przed ważną decyzją. Pozostając na serwerze, tracą dostęp do wsparcia ze strony Atlassian, nowych aktualizacji i muszą samodzielnie utrzymywać swoje narzędzia. Alternatywnie, mogą przeprowadzić migrację do wersji Cloud lub Data Center. W tym artykule szczegółowo opisujemy rodzaje i różnice w licencjach Jira Cloud.
2024-10-18

Rodzaje licencji Jira w Atlassian Data Center 

Firma Atlassian, dostarczająca narzędzia wspierające pracę zespołów IT, 15 lutego 2024 roku zakończyła świadczenie usług wsparcia dla Jira Server. Użytkownicy tego hostingu muszą teraz podjąć istotną decyzję. Jeśli pozostaną przy wersji serwerowej, utracą wsparcie techniczne od Atlassian i dostęp do nowych aktualizacji. Będą musieli samodzielnie zarządzać swoimi narzędziami. Alternatywą jest migracja do wersji Data Center lub Cloud. W tym artykule omawiamy rodzaje licencji Jira Data Center.