parallax background

Migracja produktów Atlassian

Jak możesz zareagować  na zmiany w polityce Atlassian?

Atlassian, producent oprogramowania, wspierającego pracę zespołów developerskich, w 2020 roku ogłosił, że nie będzie już oferować produktów w wersji Server. Zgodnie z nową polityką Atlassian kończy świadczyć wspierać licencje w wersji Server 15 lutego 2024. Ta wersja jest najbardziej popularna w Polsce, dlatego, coraz więcej firm zastanawia się jakie kroki może podjąć w tej sytuacji?

Możliwości migracji

Klienci mają do wyboru trzy podejścia do problemu zakończenia wsparcia licencji w wersji Server

Pozostanie przy wersji Server

Możesz wstrzymać się z decyzją i pozostać przy wersji Server. Wesprzemy Cię w utrzymaniu i rozwoju Twojej aktualnej instancji. W związku z tym, że posiadamy 13-letnie doświadczenie w utrzymaniu narzędzie Atlassian Server gwarantujemy sprawną reakcję na pojawiające się problemy, dla których jesteśmy w stanie zaproponować work-around.

Pozostanie przy Atlassian Server może mieć swoje zalety, takie jak kontrola nad infrastrukturą, brak konieczności połączenia z internetem, koszty i możliwość customizacji. Niemniej jednak, organizacje powinny uwzględnić również ryzyka, takie jak brak aktualizacji i wsparcia technicznego, brak bezpieczeństwa i brak nowych funkcjonalności. Przejście na platformę chmurową lub Data Center może stanowić lepsze rozwiązanie dla organizacji, które chcą uniknąć tych ryzyk.

Migracja instancji Server na Data Center

W zależności od niżej wymienionych czynników pomożemy przejść przez proces w najbezpieczniejszy dla instancji sposób. W zależności od złożoności systemu oferujemy kilka ścieżek przejścia na wersję Data Center: od przeprowadzenia jej samodzielnie przez zespół Klienta z naszym wsparciem do pełnej usługi migracji przez nasz zespół Atlassian.

Atlassian Data Center to platforma, która zapewnia elastyczność, skalowalność i wysoką dostępność dla użytkowników. Jednym z głównych powodów migracji na Data Center jest potrzeba wyższej dostępności i wydajności systemu. Atlassian Data Center pozwala na przeprowadzenie migracji bez przerywania pracy, a także na kontrolowanie aktualizacji i wdrożeń.

Migracja instancji Server na Cloud

Najistotniejszą kwestią jest zbadanie ryzyka migracji oraz sprawdzenie, czy jest ona w ogóle możliwa. Migracja z Atlassian Server do Clouda wymaga odpowiedniego zaplanowania, w związku z tym zawsze prace związane z migracją do Cloud rozpoczynamy od przeprowadzenia analizy przedmigracyjnej, która wskaże najlepszy możliwy scenariusz migracji.

Atlassian Cloud oferuje pełną skalowalność, zapewnia bezpieczeństwo danych oraz łatwość w zarządzaniu i aktualizowaniu systemu. Jednym z głównych powodów migracji do Atlassian Cloud jest to, że organizacje nie muszą inwestować w sprzęt i infrastrukturę do zarządzania serwerem. Atlassian Cloud zapewnia też bezpieczeństwo danych i zapewnia dostęp do systemu z dowolnego miejsca na świecie.

Czynniki wpływające na proces migracji

 • Ilość użytkowników

 • Wykorzystywane skrypty

 • Wersja Jira

 • Posiadane pluginy

 • Ilość custom developmentu

 • Integracje z narzędziami trzecimi

 • Krytyczność systemu w organizacji

 • Posiadanie i aktualność środowiska testowego

  W zależności od złożoności systemu oferujemy

  Dostarczenie licencji

  Dzięki licencji dostarczonej przez Uniteam klient może samodzielnie przeprowadzić migrację systemu.

  Przeprowadzenie migracji przez Uniteam

  W bardziej skomplikowanych przypadkach Uniteam oferuje kilka wariantów przeprowadzenia migracji.

  Analiza przedmigracyjna

  Jeśli planujesz przenieść swój system na nowe środowisko lub zmodernizować go, nasza firma oferuje profesjonalną analizę przedmigracyjną. Nasz zespół doświadczonych specjalistów pomoże dokładnie zbadać istniejący system i opracować plan działania, aby przenieść go na nowe środowisko bez przestojów w pracy lub błędów. 

  Dostarczymy Ci niezbędne informacje do podjęcia decyzji, czy najlepszą ścieżką w Twoim przypadku będzie pozostanie przy wersji Server, przejście na Data Center lub Cloud.

  Korzyści

  • Plan migracji
  • Ograniczenie czasochłonności migracji
  • Znana cena Fixed Price za przeprowadzenie migracji
  • Harmonogram - weryfikacja z planami wewnętrznymi firmy
  • Weryfikacja funkcjonalności i możliwość przeniesienia ich na Data Center lub Cloud

  Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

  Nasze doświadczenie

  Specjalizujemy się we wdrażaniu narzędzi Atlassian, ich rozwoju oraz utrzymaniu. Od ponad 13 lat zrealizowaliśmy zrealizowaliśmy ponad 350 projektów zakończonych sukcesem u naszych 45 klientów. Posiadamy certyfikat Atlassian Gold Solution Partner, potwierdzające nasze umiejętności w zakresie wykorzystywania narzędzi Atlassian.

  Wdrożenia Jira Cloud

  Utrzymanie Jira Server

  13+ lat obsługi Jira

  45+ klientów

  350+ zakończonych projektów

  Od kilku lat współpracujemy z jednym z największych banków w Polsce, który posiada duży dział IT. Jira jest tam wykorzystywana na szeroką skalę, a instancja z roku na rok systematycznie się rozrasta. W ostatnich latach powstały krytyczne procesy wytwarzania oprogramowania oparte na tym narzędziu, zatem sama Jira stała się aplikacją krytyczną dla działania banku i konieczne stało się wzięcie jej „pod lupę”. Klient potrzebował wysokiej dostępności i wydajności, które zapewniają większą niezawodność krytycznych procesów. Klient zdecydował się na migrację instancji do Data Center.

  Kluczowe aspekty migracji

  Jeśli organizacja korzysta ze dedykowanych systemów, które są zintegrowane z Jira, to po migracji do Data Center mogą wystąpić zakłócenia. Customowa aplikacja może np. funkcjonować w oparciu o własny serwer starszej generacji i przeniesienie jej na wydajniejszą infrastrukturę będzie koniecznością, jeśli integracja z Jira ma działać bez zarzutu.
  Atlassian przygotował szereg rekomendacji w zakresie infrastruktury informatycznej wymaganej dla Jira Data Center. Te wytyczne nie zawsze przewidują wszystkie warianty konfiguracji, szczególnie w organizacjach korzystających z systemów enterprise na szeroką skalę. To wymaga dodatkowych konsultacji z dostawcą, a co za tym idzie — większej ilości czasu poświęconego na migrację.
  Migracja do Data Center bez podniesienia wersji Jira do odpowiedniego poziomu nie będzie możliwe. Warto zatem sprawdzić, z jakiej wersji korzystamy obecnie i w razie potrzeby uwzględnić dodatkowe zaangażowanie przy planowaniu prac projektowych.
  Oprócz kwestii uzgodnienia wersji aplikacji Jira samej w sobie, należy pamiętać o wykorzystywanych rozszerzeniach. Po migracji do Data Center może okazać się, że aktualizacji wymagają również wtyczki. Oznacza to, że konieczne może być skonfigurowanie ich od nowa lub też rozwiązania przygotowane w oparciu o te pluginy mogą wymagać przebudowy.

  Kalendarz zmian w licencjonowaniu produktów Atlassian Server

  Data graniczna Zdarzenie
  2021.02.02

  Koniec sprzedaży licencji Atlassian, zakończenie opracowywania nowych funkcji dla tej linii produktów

  2021.02.02

  Koniec przyjmowania nowych aplikacji dla wersji Server w sklepie Atlassian Marketplace

  2022.02.15

  Zamknięcie możliwości zmiany liczby użytkowników (upgrade i downgrade) dla licencji serwerowych

  2023.02.15

  Wycofanie ze sprzedaży nowych pluginów dla istniejących licencji (przedłużenia licencji maksymalnie do 2024.02.15)

  2024.02.15

  Koniec wsparcia producenta dla produktów Atlassian Server

  Skontaktuj się z nami

  Kamila Ciepielewska
  tel. +48 664 460 024
  e-mail: kamila.ciepielewska@uniteam.pl